Sık Sorulan Sorular

Herkesin Bilmesi Gereken En Önemli Şey Nedir ?

Öncelikle şunu bilmelisiniz eğer İstanbul ,Ankara ,İzmir veya bşka büyük şehirden geliyorsanız Budapeşte hariç her yer sizin için KÖY olacaktır . Yerleşim yerleri , araçları vs ancak kültür olarak bizden bir kaç boy daha ilerdiler .

PPL ,PIC uçuşları için Macaristan'a gidecekler şunu bilmelidirlerki , Gitiğinizde sizi güler yüzle karşılayan "yoldan geldin hele bi çay iç" diyen bir tutum göremeeyceksiniz .Çünkü adamlar Türk değil, işini yapar aynı yöne giderken arabası ile alıp seni bırakmaz ,o kadar yani..

Şimdi Türkiye'de ki okullardan PPL almışsanız , okulların bina yapısı , kurumsal duruşları  çok iyi ve Macaristan'da bunu bulamazsınız .. Buna benzer takıntıları olanlar Türkiye'de devam etmeliler .Avrupalının  3 yaşındaki çocucğu bile kendi işini kendi görüyor ve oraya gittiğinizde yıllarca sizi uyandıran anneniizin şevkatinin olmayacağını unutmayın ,kısacası 30 yaşına geldiniz ve hala ana kuzusu iseniz Macaristan'a gitmemelisiniz.Her şeyi dert eden ,hiç mutlu olmayan mız mız çocuklardansanız  kesinlikle gitmemelisiniz ,beni neden uçurmauyorlar diye  iki çift laf edemeycek kadar az ingilizce biliyorsanız yine gitmemelisiniz.

Sonuçta ne için gittiğini unutup , dertlenmeye gidilecek bir yer değil Macaristan , Macaristan 'a uçmaya , gerektiğinde erken kalakıp, uçağı beklerken strese girmeyenler gitmeli .Size verilen hizmet  bedeli dünyanın neredeyse en uygun fiyatı olduğunu unutmadan , bazen idare etmeyi bilmelisiniz .

Herşey sizin çevrenizde dönmüyor ve her sorun çıktığında  çözüme değil , baştan vazgeçenlerdenseniz, " SİZE NET SÖYLÜYORUM BENDEN BAŞKA DERDİNİZİ DİNLEYEN ,SİZ ANLAYAN AA , GERÇEKTEN Mİ BÖYLE ANLADIN " diye soran bile olmayacağı için " Onlar Türk Değiller"  bunlarla dertlenenlerdenseniz yeriniz Macaristan değil.

Bunlar sizlere buda mı ;  hadi canım sende diye düşünmeyin ,gerçekten bunlar yaşandığı için yazdım .

Selam ve saygılarımla..

PPL başvurusu için neler gerekli ? Ortalama Kaç Günde PPL alabilirim?

PPL Eğitimi 35 ( +/- 5 ) günde normal şartlarda tamamlanabilmektedir. Yeteneğinize ,İngilizce Seviyenize ve Çalışmanıza bağlı olarak  tamamlanmaktadır.

PPL başvurunuzda herhangi birşey yapmanıza gerek yok (Örn 12 adet Foto,Öğrenci Lisansı,Adli Sicil kaydı vs ) gibi herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duyulmamaktadır.

PPL de yalnız uçuşa kalana kadar herhangi bir şey yapmadan uçabilir ve uçmanın size göre olmadığına karar verirseniz eğitimi bırakabilir uçtuklarınızıda sadece keyif uçuşu olarak sayabilirsiniz.

Şayet bu iş tamda size göre ise yapacaklarınız şunlar olacak ...

 • ICAO Level sınavı minumum Level 4 almalısınız 
 • Medical II Class Sağlık raporu alacaksınız 
 • Okulun Yapacağı 9 Home examden başarılı olmak 
 • 9 PPL dersini CAA (Sivil Havacılık) tarafından yapılan gerçek sınavdan başarılı olmak
 • Kontrol uçuşunu sorunsuz şekilde tamamlamak .

Ücretsiz üye olabilirsiniz   üye iseniz PPL de sizi bekleyen extra giderler için tıklayınız    

Herkes 45 Saat'de PPL alabilir mi?

Şimdi bu soruyu cevaplama gereği neden doğdu ; Öncelikle birlikte hareket etmek isteyen arkadaşlarımız tam bir Türk gibi anca beraber kanca beraber diye hareket ettikleri için duygusal durumlar yaşanıyor . Bu konuda son zamanlarda uçuş saati hesabı , cebimde yetmeyen para ,kredi çektim  ama yetmiyor gibi soru ve serzlenişlerle çokca karşılaştığım için bunu yazma ihtiyacı duydum

Bunu örneklendirirsek ; Daha önce geçmişte havacılık tecrübesi olan , planör veya bu işe hevesli  pc basında da olsa simülatör vs gibi ekipmanlarla en azından altımetre , sürat saati,atc gibi kavramlara alışık olan kişi  bu işe daha kısa sürede adapte oluyor  ve uçuşlar hedeflenen Minumum Süre Olan 45 Saat'de ulaşıyor .

Bunun yanında diğer arkadaş veya arkadaş grubu da henüz yeni öğreniyor ama gelirken de bu konuda ya ingilizceden, ya kişisel yetenek veya az yetenekli oluşundan veya geç anlıyor ve uyguluyor olmasından dolayı  45+ saatlerde bu eğitimi bitirebiliyor .. Amerika'da aynı anda aynı uçuş saaterinde PPL almış kişilere rastlamak zordur .Giden tüm arkadaşlarım 45 saat'de bu eğitimi hedefliyor olmasına rağmen bazen +3 , +5  veya +10 saatde bu eğitim bitiyor .Baktığınızda bundan daha NORMAL bir durum olamaz.Çünkü herkes aynı yeteneğe veya çalışma azmine sahip değil.

Bundan dolayı " PPL EĞİTİMİ MİNUMUM 45 SAAT" dir ve anlaştığınız fiyat 45 saat için geçerlidir.Demekki yeteri kadar süreci iyi anlatamamışım .

Şimdi son olarak şunu söylemek istiyorum ;

"Hedef 45 saat'de tamamlamak , Ancak bunun için çok çalışmak , iyi dinlenmek , söyleneni uçakta anlamak için  iyi bir ingilizceye sahip olmak gerekli .Bunlar varsa bile yetenekli olmak gerekli .Bunu size en iyi elleriniz anlatır, bakın görün hiç bir parmak aynı değil,aynı yetenek de işlevsel değil."

Aynı grupta aynı zaman da başlasanız bile ,farklı zamanlarda farklı saatlerde bitecek bir eğitim alacaksınız. Bundan dolayı kimse kimseye duygusal baskı kurmasın , bu KİŞİSEL BİR EĞİTİMDİR, kimisi erken az uçarak ,kimisi daha uzun sürede daha çok uçuş saati ile bitririr, rakip olmak yerine dost olmayı , destek olmayı denemek bu işte en kolay olandır .

Depozito ve İade İşlemleri

LÜTFEN ŞUNU ANLAYINIZ ,ALMAK İÇİN UĞRAŞTIĞINI  BU LİSANSLAR  BELKİDE DÜNYADA'Kİ EĞİTİMLER ARASINDA Kİ EN PAHALI OLANI .

BİR HAYAL KURUP , BİRİLERİNDEN ETKİLENİP VEYA DAHA İYİSİNİ BULDUĞUNUZ DA VAZÇEBİLME HAKKINIZ HER ZAMAN VAR GİBİ DÜŞÜNMEYİN ..

ARANIZDA  SÖZLEŞME YAPILDIKTAN SONRA , İMZALANIP GÖNDERİLMESE BİLE BAZEN ACİLİYET GEREKTİREN DURUMLARDA SİZİN ADINIZA  DEPOZİTONUZ KEFİL OLUYOR VE OTORİTE ,UZAKTAN EĞİTİM VS GİBİ HESAPLAR AÇLILINCA GERİŞİ DÖNÜŞÜ YOK .

BEN DÜŞÜNDÜM YAPAMICAM DEDİĞİNİZ ANDA  EĞERKİ PARANIZ TRANSFER OLMUŞ İSE OKULLARIN KENDİ BELİRLEDİKLERİ ORANDAKİ DEPOSİTONUZU ALAMAZSSINIZ .. BENİ BU KONUDA ÇOK ZOR DURUMDA BIRAKIYORSUNUZ ..LÜTFEN BU KONUDA HASSASİYET GÖSTERİN , 2 DEFA DÜŞÜNÜN KARARINIZ NET DEĞİLSE LÜTFEN DEPOSİTO GÖNDERMEYİN VEYA SÖZLEŞME İMZALAMAYIN. NE KADAR ÇOK DA SİZİ DÜŞÜNSEM BAZEN BU KONUDA İŞİN İÇİNEN ÇIKAMIYORUM  YARDIMCI OLAMIYORUM BENİDE  DERTLENDİRMEYİN LÜTFEN .KARŞINIZDAKİLER BİZİM GİBİ DEĞİL , "BEDO OLAY ÇOK AÇIK , DEPOSİTO İADE EDİLMEZ " DİYE CEVAP ALMAKTAN ÇOK YORULDUM VE SÜREÇTE BİRLİKTE YÜRÜDÜĞÜMÜZ İNSANLARIN BUNU ANLAMAMAK İSTEMELERİNİ VE BU  KONUDA "PARANIN ÖNEMİ YOK AMA" DEYİP HALA PARAMI İSTERİM DEMELERİ DE  APAYRI BİR  AYIP OLUYOR .  SAYGI VE SEVGİLERİMLE  BEDO .

 

PPL veya ATPL Teori Sınavlarında bir kaç dersten geçemedim , Ne yapmalayım ?

Öncelikle PPL / ATPL teori için toplam 6 oturum hakkınız olduğunu ve her ders için 4 kez sınava girebilme şansınız  olduğunuz unutmayınız.  Şayet herhangi bir  veya bir kaç dersten kalırsanız  CAA Binası (Quadro) da  giriş katında Sol'da Vezne var .Sınav sonuç belgenizi  soldaki masalardan birinde işlettirin  daha sonra size verilen evrak ile vezne de ödeme yapacaksınız . Ödeme belgesini de kendi kullanıcı ve şifrenizle girdiğiniz ehivital adresinden  upload edeceksiniz.  Eğer dekontu  yüklemezseniz yeni sınav tarihi alamazsınız .. Ben nasıl olsa ödemeyi yaptım  demeyin dekontu muhakkak yükleyın ..

 • PPL her ders için yenilme : 20.00 Forint ( 20TL) civarı 
 • ATPL her bir ders için 5000 Forint (50 TL) civarı

Daha sonra  sınav tarihi alamazsanız , unuttunuz veya dekontu yüklemediniz ,hatta bunu hiç bilmiyordunuz ..Sisteme kızarak , sitem ederek hiç bir şeyi değiştiremeyiz. Bir iş uygulması var sizde ona uyacaksınız ..İşinizi sizden daha iyi takip eden olmaz .Lütfen bu konuda  DİKKAT ediniz.

PPL aşamasında bilinmesi gereken seyrüsefer yardımcıları var mıdır?

PPL aşamasında seyrüsefer(navigasyon) yardımcılarından(ADF, NDB, VHF, VOR; DME, vb.) hangilerini bilmek yeterli olacaktır? Cross country uçuşlarında kaybolmaya karşı kullanılması gerektiğinde nirengiler ve chartlar yetersiz kalırsa konum ve baş almak için en azından bir ya da birkaçını bilmek gerekli midir?

Gözlük kullanıyorum, lens kullanıyorum , gözlerimde şu var havayolları pilotu olabilimiyim ?

Bu soru sıkça sorulmakta gözleirnizde bir rahatsızlık varsa eminmki benden daha çok  konuya hakimsiniz demektir. JAR 1/ EASA gereksinimlerini buradan paylaşıyorum eğer aşağıdaki gereksinimleri karşılıyorsanız pilot olmanız için bir sorun yok demektir.

JAR Class 1 Requirements
 
Distant Vision 
 
It must be at least 6/9 in each eye separately and 6/6 using both eyes together with or without glasses or contact lenses (correction). If you need correction the refractive error must not exceed +5.00 dioptres of long sight or -6.00 dioptres of short sight. 
 
Astigmatism must not exceed 2.00 dioptres. The difference in correction between each eye must not be more than 2.00 dioptres.
 
Example: If you have astigmatism with a maximum of +2.5 & -3.0 dioptres, would that disqualify you? Yes, you are outside the limit of +/- 2.0 dioptres.
 
Many have asked me to interpret dioptres. Well, to the layman, 1.00 dioptre is the same as 100 degrees. So your +0.25 dioptre or + 25 degrees is well within refractive error correction limit of between +500 degrees and -600 degrees. … so good news! +0.25 will not stop you from becoming an airline pilot!
 
Why do opticians use dioptres limits? Well that is just plain and simple science. The dioptre is not a measure of how well you are seeing it. It is the measure of the strength of your lenses. It's only function is to make sure that your optician and the guy who makes your glasses understands each other. 
 
Near Vision
 
On the standard near vision eye chart you must be able to read the N5 print between 30 and 50 cm and the N14 print at 100 cm, with or without correction. 
 
Contact Lenses 
 
You may wear contact lenses as a professional pilot (but not to correct near vision). If you do wear contact lenses, you should bring a report from an optometrist to your initial Class 1 examination, which includes the following: 
 •  your contact lens specification and corrected visual acuity; 
 • confirmation that you have worn your contact lenses constantly and successfully for over eight hours a day over a period of at least one month. 
Refractive Surgery
 
The CAA does not recommend refractive surgery to gain a medical certificate to fly. The decision to have this type of treatment must be between you and your eye specialist. In fact the certification limits of eye correction with glasses and the limits of refraction before surgery are the same, so it is not possible to gain a medical certificate by having refractive surgery that you would not have obtained by wearing glasses.
 
However, if you have had refractive surgery, Class 1 certification will be considered three months after a LASIK procedure, (provided an assessment including refraction has been carried out at two months post-operatively). Certification can be considered six months after LASEK/PRK for myopia is usually possible one year after other types of operation. Please note that: 
 
Certification 
 
• the pre-operative refraction should not have been more than + 5.00 to -6 dioptres.
• an assessment by an eye specialist will be required; stability of refraction must be achieved. 
 
Regarding laser eye correction, one AME’s (Aeromedical Examiner) advice was "don't do it". “If something goes wrong (which does happen in a few cases) then you can say goodbye to your flying career!”
 
Color Vision
 
You will be tested for normal color vision with Ishihara Test Plates (a series of numbers outlined by different coloured dots, easily seen by someone with normal color vision). If you fail these you will need to pass an approved lantern test (a series of coloured lights that you must identify correctly) in order to gain a JAR Class 1 certificate.
 
Color Vision Testing 
 
You will be tested in the first instance with the Ishihara Test Plates. These are a series of numbers outlined by different color dots, easily seen by someone with normal color vision. 
 
If you fail these and you wish to fly at night or obtain a Class 1 medical certificate, you will need to pass an approved lantern test. These tests involve a series of coloured lights shown to you, which you must correctly identify. 
 
For Class 1 certification, lantern testing is carried out using the Beyne and the Holmes-Wright lanterns. A pass on one of these tests potentially allows for an unrestricted medical to be issued. If you fail the lantern test, the CAA can issue you with a Class 1 medical certificate that is only recognised in the UK, which allows you to instruct during daytime and within UK airspace (public transport privileges are not possible). 
 
From December 2006 the requirement for periodic comprehensive eye examinations has changed.
 
Class 1 holders who now require these examinations are those whose spectacle prescription is in one or more of the following categories:
 
Prescription
Frequency of comprehensive
examination
+3 to +5 dioptres
5 yearly
-3 to -6 dioptres
5 yearly
-6 dioptres or more
2 yearly
3 dioptres astigmatism or more
2 yearly
3 dioptres anisometropia or more
2 yearly

 

Yıllık Planlama'da hangi tarihler boş ? Hangi Ayda Kursa Katılabilirim?

Sitemizde Planlanan eğitimleri (PPL,ATPL,IR,CPl vs) online olarak takip edebilir  kontejyan sayılarını görebilir  size uygun tarih için başvuru yapıp  tarihleri adınıza rezerve edebilirsiniz.  

Rezerve edilen tarih ve eğitim aralıkları  sözleşmeniz yapılıp  kapora  Okul Hesabına geçince NETLEŞTİRİLMİŞ olur.

Yıllık Planlamaya Ulaşmak İçin Tıklayınız 

ATPL Teori derslerini Türkiye'de Tamamladım Kalan Eğitimi Okulunuzda Tamamlayabilirmiyim ?

PPL sahibisiniz ATPL teori derslerinide Türkiye'de aldınız ve almışken lisansı EASA'ya çevireyim diye düşündüğünüz de adınıza üzgün olduğumu söyleyebilirim.

ATPL teori dersleriniz EASA ülkesi tarafından kabul edilmemektedir. Yeniden kursa tabi olup 14 dersin sınavını vererek EASA lisansına çevrim işlemi gerçekleşir ..bu da çok akıllıca olmayacaktır ..

PPL ve ATPL ile elde edebileceğiniz yaklaşık 12000 Euro karlılığı artık kaybetmiş durumdasınız , sizin içn yapılabilecek tek karlılık PIC uçuşlarınızı  91-110-115 Euro farklı fiyatlardan seçerek PIC uçuşlarında %50 karlılık sağlayabilirsiniz .. ( PIC Uşunuzu  okulumuzda yaparak 9.000 Euro civarında bir karlılık elde edebilirsiniz) 

"According to COMMISSION REGULATION (EU) No 1178/2011 Article 8 (Conditions for the acceptance of licences from third countries):

4. Holders of an ATPL issued by or on behalf of a third country in accordance with Annex 1 to the Chicago Convention who have completed the experience requirements for the issue of an ATPL in the relevant aircraft category as set out in Subpart F of Annex I to this Regulation may be given full credit as regards the requirements to undergo a training course prior to undertaking the theoretical knowledge examinations and the skill test, provided that the third country licence contains a valid type rating for the aircraft to be used for the ATPL skill test.
 
As your candidates don’t have any ATPL licence, we cannot give you credit regarding the training. It means that candidates should undergo an ATPL theoretical training course in Hungary.
 
Resmi Yazışmayı-Gelen E-Mail İçin Tıklayın
 
 

 

Uçuş esnasında uçakların başına bir şey gelirse , bizim ödememiz gereken bir şey var mı ?

Uçuş eğitim organizasyoununda uçan uçklar sigortalıdır .. Eğitim esnasında  oluşacak her türlü hasar sigorta kapsamında  olmasına rağmen  , uçakları hangardan çıkarırken  bi yerini bir yere çarparsanız  veya uçak S/S aletlerini elinizle vurup kırarsanız bunları ödersiniz. Böyle bir saçmalıkmı olur diye düşünmeyin  olurmu olur ..

ATPL Teori Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Çıkıyor , Ne kadar süre verliyor?

Sıra

ATPL TEORİ (UÇAK) Derslerin Adı

Soru Sayısı Sınav Süresi
 

Toplam 6 Oturum Hakkınız Var- Her Ders İçin 4 defa Girme Hakkınız Vardır ( 6 Oturum İçinde)  Bitmesi Gereken Süre:18 Aydır. Geçerliliği: 36 Ay dır

1 01O - Aviation Law 44 1:00 Saat
2 021 - Airframe, Systems, Engines & Electrics 80 2:00 Saat
3 022 - Instrumentation 60 1:30 Saat
4 031 - Mass & Balance 25 1:00 Saat
5 032 - Performance (Airplane) 35 1:00 Saat
6 033 - Flight Planning & Monitorina 43 2:00 Saat
7 040 - Human Performance & Limitations 48 1:00 Saat
8 050 - Meteorolojy 80 2:00 Saat
9 061 - General Navigation 60 2:00 Saat
10 062 - Radio Naviqation 66 1:30 Saat
11 070 - Operational Procedures 45 1:15 Saat
12 081 - Principles of Flight (Airplane) 44 1:00 Saat
13 091 - VFR Communication 24 0:30 Saat
14 092 - IFR Communication 24 0:30 Saat

 

Toplam

682 18:15 Saat

 

0 to ATPL için Toplam Ne kadar Süreyi Macaristanda Geçirmem Gerekiyor ?

0 dan ATPL Ortalama 8-12 ay sürer .Bu Sürenin ortalama 6 aylık kısmı uçuşlar için kalan 6 aylık kısmıda 14 adet olan ATPL teori dersleri için Türkiyede çalışma olarak planlayabilirsiniz. Bu süre öğrencinin tamam adaptasyonu ve motivasyonuna bağlıdır .

Macaristan'da PIC uçuşu için ICAO Level Gerekli mi?

Kesinlikle EVET , 1 Ocak 2016 yılı itibari ile Macaristan CAA aldığı karar ile kontrollü veya kontrolsüz tüm meydanlarda ki uçuşlar için ICAO LEVEL zorunluluğu getirildi. Ayrıca kontrollü meydanlarda  JAA lisansınızla yalnız uçmanız  mümkün olmayacak .. Artık yanınızda SAFETY pilot mecburiyeti getirildi.

Kontrolsüz meydanlarda safety pilot gereksinimi mecbur değil sadece ICAO level almanız gerekecek . Sınavlar BUDAPEŞTE'de  2 merkezde yapılmakta olup ..daha önceden randevu alınması gerekmektedir.

Eğitim Merkezleriniz Neresi ?

Şu an için sadece Macaristan'da farklı 3 şehirde eğitim merkezimiz bulunmakta.İlerleyen zamanlarda farklı ülkeler ve Türkiye'de uçuş eğitim organizasyonları ile anlaşmak için çalışmalarımız ve görüşmelerimiz sürmekte..

Medical ( Sağlık) Lisansımı Türkiye'den Alırsam EASA'da Geçerli Olurmu ?

Türkiye'de alınan Medikal I -II lisanslarınızı Macaristan Havacılık Otoritesi kabul etmemektedir. Gelen Cevap İçin Tıklayın. PPL veya diğer eğitimlerinizi almak için  Macaristan Sivil Havacılık Otoritesinin belirlemiş olduğu hastane veya sağlık kuruluşlarından bu sertifikaları almanız gerekmektedir ..

Pilot olmanıza engel olup olmadığını öğrenmek için Medikal1-2 Annex1 Gereksinimlerini linkden inceleyebilirsiniz.

Ayrıca içinizde sağlınızla ilgili bir şüphe varsa veya kendinizi bu konuda test etmek istiyorsanız genel sağlık taraması yaptırmanızda fayda var.

Medikal I için Macaristan'da 95 Euro( 40 Yaş Altı Her Yıl, 40 Yaş üzeri her 6 ay'da bir yenilenir ) , Medikal 2 Lisansı için 50 Euro civarı bi ücret ile ( 40 Yaş Altı 5 Yıl, 40 Yaş üzeri her 2 yıl da bir yenilenir ) sağlık lisansınızı alabilirsininiz.

 

Bu bilgiler ve danışmanlık hizmetleri için herhangi bir ücret ödeyecekmiyim ?

Şu anda websitesi üzerinden aldığınız bilgiler ve telefonla arayarak edinmiş olduğunuz tüm bilgiler için herhangi bir DANIŞMANLIK ücreti adı altında sizlerden bir ücret talep edilmemektedir. Tüm ödemeleriniz için yetkili merciler sadece okulların kendisi ve okulların resmi banka hesaplarıdır . 

Bu konuda kimseden şimdiye kadar danışmanlık adı altında  ücret alınmamıştır . Bu konu , konuşma sonlarında sıkça karşıma çıkmakta olduğu için açıklama gereği duyulmuştur.

Pilotaj eğitimi yeterince maddi manevi pahalıdır , bu sitenin amacı sizleri doğru bilgilendirmek ve son kararı sizlere bırakmaktır.. En doğru hesap kendi yaptığınız hesap olacaktır.

Hedef sizlere daha ekonomik ve kaliteden taviz vermeden oluşan birlikteliğimizin gücü ile Türkiye , Avrupa ve Amerika'da ki okullarda hızlı ve güvenilir bir eğitim süreci sağlamak.

Saygılarımla.B.S

PPL Biter Bitmez PIC ve NVFR (Gece) uçuşu yapabilimiyim ?

Bu sorunuz için cevabı açıklamadan sonra kendiniz vermelisiniz.

Öncelikle PPL kontrol uçuşunuzdan sonra "Tebrik Ederim 1 Uçakta 2 Pilot" sözünü duysanız dahi siz  artık bir PPL sahibi pilot sayılmıyorsunuz.

Kısaca açıklamak gerekirse " Ehliyet Sınavını Yaptınız ve Emniyet'den ehliyetinizi elinize almadıktan sonra trafikte ehliyet sahibi bir sürücü değilsiniz"  yani siz tek başınıza araç kullanamazsınız ..

Ortalama 10-15 gün içinde PPL Lisansınız Macaristan Sivil Havacılık Otoritesi tarafından isterseniz okula veya adresinize posta yolu ile iletilir. Yani PPL Check OK ama elde lisans olmadığı için artık ne öğrencisiniz nede pilotsunuz ...

Burada 2 seçenek mevcut : Ya Lisansınızı Alana Kadar Bekleyecek ,Sonra Uçacaksınız  veya Her saat için extra 18 EURO Safety Pilot ( Öğretmen  Lisansına Sahip  Olmalı)  birlikte uçup PIC saati yapacaksınız ..

Gece NVFR 'da hoca ile uçulması gereken bir eğitim olduğu için  zaten 3 saati  hoca , yalnız uçmanız gereken 2 saat de de 36 Euro Fazla Ödeyerek Eğitimi tamamlayabilirsiniz.

Nacizane tavsiyem , zaman problemim var diye lütfen zorlamayın  daha öncesinde zorlamanız gereken tek derdiniz ATPL dersleri olsun . Uçuş Macaristan'da yürüyor ..Korkmanıza  gerek yok .

Icao sınavı ödemesini gelmeden önce mi yoksa sınav merkezinde mi yapacağız?

Icao level sınavı , sınav esnasında ödenir 110€ ücreti vardır .

Icao sınavına girerken yanımızda olması gereken herhangi bir döküman, vb. bir şey var mı?

Icao Level Sınavı için yanınızda sizi tanıtan Pasaport olması yeterli , birde belge için fotoğraf çekeceklerini düşünürsek biraz saç baş düzeltmek yeterli olacaktır. Icao sınavı yapmış olduğumuz anlaşmaya binayen 48 saat de sonucu verilmeli ancak yoğunluğa göre değikenlik gösteriyor. 3-4 günü bulduğu oluyor ..PIC uçuşu için giden arkadaşlarıın gittiklerinde bu belgeyi yanlarında bulundurmak zorunda olduğunu Sınav Merkezine belirtmesi uygun olacaktır .

Budapeşte'ye uçakla geldikten sonra ICAO sınav merkezine nasıl ulaşacağız? Taksi ile ücreti ne kadardır? Tek olursak toplu ulaşımı kullanabilir miyiz?

Budapeşteye il geldiğinizde öncelikle yanınızda Forint (Macar para birimi) olmayacağını düşünürsek öncelikli ihtiyacımız para bozdurmak . Bu konuda da  dışarıdaki Exchange ofislerde : 1.00 EUR = 314.47 HU iken Havaalanları,Restorant lar ve Otellerde 1.00 EUR = 250.0 HUF uygulanıyor .Tavsiyem 50€ yu havalanında kalan paranızı ihtiyacınız doğrultusunda  dışarıda bozdurmanız olacaktır ..Artık Taksi içinde Toplu Taşıma içinde paramız var.) Ben TL / € karşılığını yazıcam , Forint için siz sonuna 2 adet (00) koyun. 

Öncelikle English Center- Emke Building https://goo.gl/q0bXWf  bu link size hem toplu taşıma ,hem taksi ile ne kadar bir sürede ulaşım sağlaycağınız konusunda fikir verir.

 1. Seçenek Shutle Kullanmak: https://www.minibud.hu/  Bu servis iyi bir fiyat sunuyor ( Ortalama 20TL-30TL)
 2. Seçenek Taksi Kullanmak : Ordaki Durak Taksilerden 25-30€ , Yolcu getirip boş dönenlerden ( 15-20€)
 3. Seçenek Otobüs : B termianlinden çıkıp Sola dönün 200E numaralı otbüse binip son durağına (metro durağına) kadar gidin  (4.5TL) Örn:4500 Forint  inip Metroya binin  (4.5TL) Örn:4500 Forint toplam da 10TL ulaşıcaksınız ama 1 saatinizi alacaktır .. 3-4 Kişi aynı uçakla gidiyorsanız taksi kullanmak kolay olur .

Icao Sınav merkezine en yakın exchange Office https://goo.gl/qztQ4O  

 

İngilizce seviyem yeterli değildir okulunuzda eğitim alabilirmiyim ?

Çok üzgün olarak alamayacağınızı söylemek zorundayım. Eğitim tamamen ingilizce yapılmakta olup tüm dersler ve sınavlara ingilizce olarak gireceksiniz. İletişim sorunu yaşadığımız öğrencilerin eğitimleri yarıda kesilir  eğitim süresince uçuş saatleri hesap edilir  ve eğitime ara verilir. Logbook 'da ki uçuşların kayıt altına alınır  ,ingilizce seviyeniz yeterince iyi hale gelince  eğitime kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Yarıda kalan eğitimlerde herhangi bir kesinti söz konusu değildir.

Yani toplam 9 saat uçtunuz ve 2000 Euro ödemeniz olmuştu. Aldığınız eğitim deki uçuş eğitim saati bedeli hesaplanır geri kalana paranız nakden iade edilir.

 

Okul Ücretleri Nasıl Ödeniyor , Kurs Kaç Ay'da Bitiyor ..

Okul ücretlerini; tüm eğitimleri modüller halinde alıp , aldığınızın eğitimin ücretini ödersiniz,herhangi bir toplu ödeme söz konusu değil. Toplu ödeme yapsam indirim varmı , İNDİRİM YOK,.Bütün eğitimleri neden peşin ödeyesiniz ki ,hangi  eğitimi alıyorsanız onu ödeyin ..Paranız cebinizde  aklınız başınızda kalsın .Stres yapmayın .Gerek yok 

Eğitim Ücretlerini; Okullarımız Kısmında hangi okul hangi eğitimi hangi fiyata veriyor görebilirisiniz..

Normalde Eğitim süreleri ücretler kısmında mevcut ancak bu eğitimi 6 Ay Türkiye'de 6 Ay Macaristan olarak düşünebilirsiniz.  Toplam 12 Ay ortalama bir süreç ..ancak size bağlı olarak bu eğitimi çok daha hızlı kısa sürede bitirebilirsiniz veya bu size bize bağlı olarak tam tersi uzayadabilir .

Pilotaj eğitimi kişisel bir eğitimdir , insanların farklı karakterleri ve yetenekleri vardır .Herkesi aynı anda pilot yapamazsınız ..

Pilot adaylarının Macar planını SHGM bozdu- Airport Haber ( Alıntı)

Pilot adaylarının Macar planını SHGM bozdu  (Aday olan birisi oyun ve plan yapamaz , sadece oyuncu olarak rolünü oynar veya planları uygular )
 
Türkiye’de havacılık veren eğitim kurumlarında başarılı olamayan bazı pilot adayları son dönemde rotasını Macaristan’a çevirdi. Pilot adaylarının tercihi neden Macaristan oldu? İşte ayrıntılar…(Yanlış daha önceden eğitiminde başarılı olamayan adaylar değil, PPL sahibi olan veya olmayan , Maddi gücü yetmeyen , uzun süreli eğitimlere zaman ayıramayan  genelde kamuda çalışanlar yönünü Macaristan'a çevirdi)
 
Pilot adaylarının son dönemdeki yeni adresi Avrupa ülkesi Macaristan oldu. Türkiye’de pilot lisansını minimum 55 bin euro ‘ya(165 bin TL) mal eden pilot adaylarının, Macaristan’da pilot lisansını 35 bin euro’ya (105  bin TL) alabildikleri ve tercihlerini bu ülkeden yana kullanmaya başladıkları öğrenildi.
(Tamamen doğru şu anda Türkiye'de daha da pahalı olan bu eğitimi ,sadece Macaristan'da değil , bir çok Avrupa ülkesinde 35.000€ gibi bir rakama alabilirsiniz.)
 
Ancak son dönemde Macaristan’da eğitim alan öğrenci sayısı giderek artınca işin aslı da ortaya çıktı.
Macaristan’da ATPL teori derslerini yüzde 90 uzaktan eğitimle alan öğrenciler, Macaristan’a gitmeden Türkiye’den derslere katılabiliyor.
 
(Evet doğru , Tüm Avrupa'da bu eğitim %90 Uzaktan %10 Mecburi olarak sınıf ortamında gerçekleşir.1 Mart 2014 'de SHGM 'nin uygulamaya geçirdiği %50 / %50 uygulamasından şu anda geri adım atmış  ve %50 si uzaktan ,%40'ı Video konferans ,%10 Sınıf ortamında olarak uygulamaya geçmiştir ..Toplamda şu anda da Türkiye'de %90 a %10 olarak uygulama yapılmaktadır .. Ancak unutulmaması gereken bir şey ise şudur ; 2014'de ATPL teori dersleri  2500€ iken , %50 uygulaması ile 5000€ fiyata yükseltilmiş ama şu anda %90 a %10 olmasına rağmen hala fiyatları 5000€ civarındadır .)
 
Okula gitmeden uzaktan eğitimle dersleri alan öğrenciler sadece sınavlar için Macaristan’ın yolunu tutuyor. (Evet doğru , %10 luk mecburi sınıf ortamında ki derslere katıldıktan sonra  sınavlara katılabilirsiniz)
 
Ancak burada da devreye okul yöneticileri giriyor. Türkiye’nin aksine sınavları sivil havacılık otoritesi yerine uçuş okulları yapınca öğrenciler soruları alarak sınavlara girebiliyor ve eğitim alanların tamamı başarılı olabiliyor. ( Bu yanlış ; EASA yetkisine sahip bir Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü mevcut ve sınavlar orada Max Kapasite 20 Kişi olup, Bilgisayar ortamında  ekranlar  yeni nesil bankolardaki gibi masaya gömülmüş ,aynı anda  sadece sizin soruları gördüğünüz bir ortamda gerçekleşiyor .. ATPL teori derslerinden kalanların listesini yayınlayan bir kurum olsada görsek , kalanların ve yeniden günlerce ders çalışmak zorunda kalanların hepsi gerizekalı oluyor demekki )
 
 
Türkiye’de sadece teori eğitimler için minimum 5 bin euro ödemek zorunda kalan adaylar, hem soruları bilerek sınavlara katılıyor hem de bu eğitimler için sadece 1700-2000 euro arasında para ödüyor. (Bu yanlış ;  Evet 1300€ -1500€ ya ATPL teori derslerini alabilirsiniz, soruları bilen birisi emin olun bu eziyeti çekmemek için 10000€ ödemeyi kabul eder, herkes eşinden ,çoluğundan feregat edip ders çalışıyor , ATPL teori derslerine çalışanlarla konuşmanızı tavsiye ederim.Ayrıca sorular tüm dünya da aviationexam, atplonline,bristol gibi bu konuda  arşive sahip olan sitelerdeki  sorulardan çıkıyor ...Türkiye'de farklı bir uygulama varda bizim mi haberimiz yok,ayrıca en geniş soru bankasına aviationexam sahiptir.Easa ülkeleri bu arşivi kullanıyor , en çok çalışmak zorunda olan öğrenciler  bu arşivi kullanan EASA ülkeleridir.)
 
Macaristan’da verilen eğitimlerin en can alıcı noktası ise eğitim verilen uçakların ATPL lisansları için uygun olmaması. ( Bu yanlış; Sitede okulların kullandığı uçaklar ve kuyruk numaraları  ve modellerini kontrol ediniz, ATPL lisansları için kullanılan uçak ne demek , 5700KG altında ki  tek motor ve çiftmotor uçaklar dan başka kullanılan uçaklar varsa benim haberim yok , ancak uçaklar ultralight felan demek istendi sanırsam burada.)
 
Türkiye’de yalnız uçuşlar için (PIC) saatine 180-200 euro veren pilot adayları, Macaristan’da tek başına uçuşlar için 70 ila 90 euro arasında para ödüyor. ( Bu yanlış ;  PIC saatleri Türkiye'de hem daha pahalı hemde  gün içinde sizlere 6 saat garanti edecek okul yok , eğer son dönemde bir okul extradan  5-6 uçak alıp filosuna kattı ise bilgim yok. Macaristan'da  şu anda en ucuz PIC için 99€ 'ya C152 bulabilirsiniz ancak size 6 saat garanti edilir. Yüzölçümü Ankara ve Konya kadar olan Macaristan genel havacılık anlamında heme uçak hemde sportif havalanı olarak Türkiye'yi 3 e katlar , gidenler  bilir. Burada neden ucuz demek yerine (Amerika'da da bu ücretler 80$-100$ )  yakıtı bile %50 indirimli alan eğitim kurumlarında pahalı diye sormak daha doğru olur .. Macarlar belki para kazanmak istemiyor kim bilir.Veya insan olana belkide o kadar çok kıyamıyorlardır.)
 
 
Ancak uçtukları uçakların lisans eğitimleri için uygun olmadığı ultralight ve hatta microlight sınıfındaki uçaklarla eğitimlerin verilebildiği belirtiliyor. (Bu yanlış :Filoları inceleyin , ultra light sınıfna giren C150,C152,C172,DA20,DV20,AT3 varsa   derhal bu modelde var olan Türkiye'de ki tüm uçaklarla eğitim veren kurumları kapatın)
 
Öğrencilerin uçtukları uçaklar log book’ta sadece uçakların tescilleri yer aldığı için tipleri belli olmuyor.( Yanlış: Logbook hiç görmeyen inanır , normal   muhtemel haberi yapan da  görmedi)
 
Bütün bunlar bir araya gelince Türkiye’de 55 bin euro’ya alınan lisans Macaristan’da 35 bin euro’ya mal edilebiliyor. (Bu doğru : Eğitim vermeden önce sizin paranızı almadığı , herhangi bir eğitim için  peşin para diye peşinize düşmediği ,  sizde bundan dolayı   kimseye borç takmayacağınız için  bu eğitimi 35.000€' ya alabilirsiniz.)
 
SHGM EL KOYDU ( Türkiye bir EASA ülkedi değildir , EASA'da yer almak için canla başla mücadele vermektedir. İnşallah hak ettiği değeri görecektir ülkem,ayrıca SHGM'nin böyle bir misyonu varmı onuda kuruma sormak gerekir )
 
Macaristan’da verilen eğitimlere ilişkin iddialar geçtiğimiz günlerde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de ulaştı. SHGM, gelen şikayetler artınca olaya el koydu.(Kim şikayet etti eğitim organizastonlarımı , orada mağdur olan öğrencilermi ,yoksa Türkiye'de ki öğrencilermi ,merak etmeden insan geçemiyor . Bugün Türkiye'de ki herhangi bir eğitim kurumunu arayın ,eğer Macaristan yüzünden zarar ettiklerini söylerlerse düne kadar Amerika'da $ 2TL iken 40-45000$ eğitim alanların hiçmi suçu yok diye sorun )
 
SHGM, Macaristan’dan lisans alan öğrencilerin log book’larını incelemeye aldı ve uçulan uçak tiplerinin eğitim için uygun olup olmadığını kontrol etmeye başladı.  SHGM’nin Macaristan sivil havacılık otoritesi ile temasa geçerek oradan lisans alan öğrencilere ait detaylı bilgi isteyeceği ve eğitimleri mercek altına alacağı, usulsüz eğitim alanlara da yaptırım uygulanabileceği kaydedildi. ( Bu haberi 29 Haziran 2015'de yayınlamışlar , hangi ülke ile yazışsanız  9'aya cevap verirlerdi  ,  kim neyin ne olduğunu bilmiyorsa da giden gelen insanlara soruyorlar ,öğreniyorlar  .Rekabet kaliteyi artırır .. Bugün Ayjet ve AFA 65000€ eğitim ücreti talep ediyor  ve yıl sonuna kadar grupları dolu..E bi bırakında 200 ü bulamayan  100 ü zar zor denkleştirenlerde  bu hayalden mahrum olmasınlar ...Ayrıca  burada başarısız olmuş ,uçamayan ve bana gelen hiç bir arkadaşım olmadı ..ama  1 yıldır PPL alamayan 25 ,30,40 lı saaatlerde lanet edip gelmiş arkadaşlar mevcut..
 
Sorun komşuda ucuz bu yahni yenmez demeyelim , biz neden bu kadar pahalıyız diye bir haber yapılırsa şunu görürsünüz .Macaristan'da PPL 'den 7-8 bin euro , 90Saat PIC 'den 8-9 Bin Euro , ATPL teoriden de 3 bin euro ile aradaki fark ortaya çıkıyor ..
 
Eğitimin kalitesi ,uçaklar vs değil Macaristan ekonomisinin  2000'li yıllarda ki Türkiye ekonomisine sahip olmasındandır ..KISACA MACARİSTANDA PARA YOK
 
"Bu haber  Airport haber 'de yayınlanan bir haberdir ,alıntı olup sadece cavap maksatlı insaların bilgilendirilmesi için kullanılmıştır, habercinin yayınlamış olduğu haberlerde bir değişiklik yapılmamış olup aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz." 
 
http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/pilot-adaylarinin-macar-planini-shgm-bozdu.html

PPL (A), ULPL and LAPL(A) Teori Bilgi Sınavı Soru Sayısı ve Süresi

Sıra

PPL (A), ULPL and LAPL(A)  Teori Bilgi Sınavı  Soru Sayısı ve Süresi

Soru Sayısı Sınav Süresi
 

Toplam 6 Oturum Hakkınız Var- Her Ders İçin 4 defa Girme Hakkınız Vardır ( 6 Oturum İçinde)  Bitmesi Gereken Süre:18 Aydır. Geçerliliği: 24 Ay dır

1 010 - Aviation Law 24 0:40 Saat
2 020 - Aircraft General Knowledge 38 1:20 Saat
3 030 - Flight Performance and Planning 17 0:40 Saat
4 040 - Human Performance and Limitations 22 0:40 Saat
5 050 - Meteorology 27 1:00 Saat
6 060 - Navigation 16 0:40 Saat
7 070 - Operational Procedures 20 0:30 Saat
8 080 - Principles of Flight 20 0:40 Saat
9 090 - Communications 18 0:30 Saat

 

Toplam

202 Soru 06:50 Saat

 

ATPL Teori Dersleri Nasıl Planlanıyor ve Tamamlanıyor

ATPL Teori dersleri toplam 650 saat olmak üzere %90' ı uzaktan olup kalan kısım yani minumum %10'luk kısmı  sınıf ortamında (65 Saat -14 Ders) planlanır .Oxford eğitim dökümanları üzerinden planlanan ATPL Teori Eğitimi süresi normalde 7aydır.. Her bir ders için uzaktan eğitim platformundan (E-Öğrenme) 43 Saat PC basında eğitimi tamamlamak gerekir. 

Günde ortalama 6-9 Saat normal kabul edilebilir..Uzaktan eğitimini tamamladığınız dersin yers dersine katılmanız ve aynı zamanda okulun yapacağı home examler den başarılı olmanız durumunda sivil havacılığın sınavlarına gidebilmeniz için TE01-1 formu düzenlenir . 

Her bir öğrenci için https://ehivatal.nkh.gov.hu (Macaristan sivil havacılık online rezervasyon sistemi) adresinden tarafınızdan doldurulup imzalanması gereken TE01 formu ve 14 Ders sınav ücreti olan 70.000 forint (220-230 Euro) ödeme dekontu okul tarafından sistemde adınıza hesap açılıp upload edilir ve sizlere bir ID numarası oluşturulur .. Oluşturulan ID numarası ile sizler tarafından kişisel bilgileriniz girilerek hesapaktivasyonu ve tanıtıcı (Pasaport veya Kimlik Fotoğraflı) döküman upload edilerek hesap işlemi tamamlanır .

Sınav tarihleri genelde Her ayın 4 Çarşambası olup sabah 9 ile öğleden sonra 15.00 arasında ki 6 saat lik süredir. 14 Ders için toplam 6 oturum hakkı ve 18 ay süreniz vardır.Her oturumda minumum 3 dersten sınava girmeniz gerekmektedir.( Üst limit YOK -tek seferde 14 dersten sınava girebilirsiniz) Her dersin soru sayısı ve süresi farklı olmak üzere geçme notu %75dir. Örnek olarak 1.ci oturum 6 ders 2.ci oturum 6 der verdiniz son oturumda kalan 2 ders  3 ders mecburiyetini hükümsüz kılar .

Uçuş okuluna gitiğimizde konaklama ile ilgili sorun yaşarmıyız , ortalama ücretler ne kadardır.

Macaristan  konaklama açısında belki de Avrupa'nın en ucuz ülkesidir. Bugün Türkiye'de 2 yıldızlı bir otel,motel veya pansiyon 40-50 TL'nin altında değildir.Uzun süreli anlaşmalı olduğumuz farklı konsepler de otel ve pansiyonlar mevcut ...Okullarımız sayfasında okulun bulunduğu şehirde ki seçenekleri daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Aylık 250-300 Euro'dan  Günlük Oda Kahvaltı 25/30 Euro'ya kadar konaklama seçenekleri mevcuttur.

Konaklama işlemleriniz kendiniz de yapabilir, rezervasyonlarını oluşturabilirsiniz.2016 ÖZEL KAMPANYA

BİSİKLET+ OTEL -1 AYLIK KONAKLAMA 300 euro (erken rezervasyon ve peşin ödemede)

http://www.ucusokulu.net/okul/498/5798/konaklama-yeme-icme

Bu konuda size genel bilgi verebilecek websiteleri  

https://www.airbnb.com.tr/

http://www.hostelworld.com/

http://www.booking.com/country/hu.tr.html

 

Macaristanda eğer şartlar (NOTAM olmaz, Hava durumu müsait olur, Uçaklarda bir sorun çıkmazsa) uygun olursa. bende kendimi teorik olarak hazırlarsam İngilizcemde de bir sorun yok ise PPL eğitimi mi kaç günde tamamlayabilirim?

Yukarıda bahsedilen şartlar mümkün olduğunda; 30 (atı-eksi 5gün) 'de PPL eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Daha önceki yılda 27.ci gününde de PPL alan oldu 45 günde de .

Ancak havacılıkta kimse herşeyi %100 garanti edemez. PPL Eğitimi 45+ Saatlik bir uçuş eğitimidir.Bu süreyi bir ayda (30 günde) da uçsanız 45+ saattir  8 aydada uçsanız 45 saattir.

PPL Eğitimi Amerika'da 20 günde yapılabiliyor , bizim akullarımızdada 30-35 gün de tamamlanabiliyor .

Macaristanda DA-20 kullanılarak alınan PPL lisansı ile Türkiyede farklı bir uçakla, Cessna ile uçulabilir mi?

Aldığınız PPL Lisansı ile genel kabul gören hali ile azami kalkış ağırlığı 5,700 Kg ve altında olan ve light sınıfı uçakların tümünü uçurulabilirsiniz.

Bu yaklaşık olarak 8-10 kişilik uçaklara denk gelir. Ticari amaç güdülmemesi gereklidir.Kendinize ait bir uçağı veya geçerli PPL lisansınızla kiralayacağınız uçakları uçurabilirisiniz.

Örnek uçaklar : Cesna150/152/172/182 /210 | DA20 /DA40 /DA42   ME=Seneca1/2/3 , Teknam  <  5700kg.

Kısaca açıklamak gerekirse aldığınız B sınıfı ehliyetle  otomobil kullanırken Hyundai,Nissan,Toyota vs her biri için ayrımı ehliyet alıyorsunuz ..

Sınıf farklılığı olan uçaklar için ihtiyaç duyulduğunda Class Rate eğitimi alınır .(1-5 Saatlik uçuş, İşletmenin manueline ve eğitmene göre değişiklik gösterir)

Macaristanda alınan PPL lisansı Türkiyede geçerli mi?

Macaristanda alacağınız lisansınız TÜRKİYE'de de geçerli olup herhangi bir dönüşüme gerek yoktur. Fly Team EASA ATO (Approved Training Organization) yetkisine sahiptir.

Helikopter Pilotları İçin BRIDGE -EASA ATPL Kıyaslaması

HELİKOPTER PİLOTLARI- BRIDGE  (TÜRKİYE)  Türkiye -Macar Kıyaslaması-Tavsiye

 • Her eğitimin tümünü  normal prosedürde yaparsanız 225 Saat civarı uçuş , ortalama 12 ayda 32000€ +/- 2000€ bir bedelle tamamlayabilirsiniz .
 • Ancak Eğitimi Macaristan ile birlikte birleştirip  BRIDGE olarak devam edip tamamlarsanız   PPL:45 PIC:30 NVFR :5 IR:10 CPL :15 ME/MEIR: 13 + 5 Saat kontrol uçuşu ile 120 Saat civarı bir uçuş ile tamamlayabilirsiniz .
 • Bunun içinde PPL+NVFR+PIC Macar kullanılıp kalan eğitimleri TR de devam ederek  24000-25000€ gibi bir rakama tamamlayabilirsiniz.  
 • Ancak Bridge kursu her zaman ulaşılabilen bir eğitim olmadığı için  Helikopterci pilotların birbirinden haberdar olup birlikte hareket etmeleri doğru bir hareket olacaktır .
 • PPL Easa (45 Saat ) 5750-7000€
 • Türkiye (35 Saat) 9000-11000€
 • Bu eğitimi Macaristan'da 45 Saat de EASA PPL olarak almak size hem zaman hemde  para kazandırır.
 • PIC Easa (90 Saat ) 9000€
 • Türkiye (30 Saat) Uçuş Gerekli  7500€
 • Kalan eğitimi BRIDGE olarak devam edecekseniz 30 saat Macarda yaparsanız hem zaman hem para kazandırır.
 • NVFR Easa (5 Saat ) 1000€
 • Türkiye (5 Saat ) 3000€
 • Bu uçuşu 5 saat  Macar'da yaparsanız hem zaman hem para kazandırır
 • ATPL  Easa (650 Saat ) 1500€
 • Türkiye Bridge ( 120 Saat) 1000€
 • Bu eğitim TR de yapılırsa  4 dersten sınav girersiniz- Easa da 14 Ders ( Bu durumda TR tercih edilmeli)
 • IR Easa (50 Saat) 7500€
 • Türkiye (10 Saat ) 2500€
 • Bu eğitim de TR hem daha az uçuş hemde daha karlı TR tercih edilmeli (Brıdge ) ile
 • CPL (15 Saat ) 2750€
 • Türkiye (15 Saat) 4000€
 • Bu eğitim Bridge kulandınsa mecbur TR seçenek yok artık
 • ME/ME IR (13 Saat) 5500€
 • Türkiye (13 Saat) 7000€
 • Bu eğitim Bridge kulandınsa mecbur TR seçenek yok artık

Son karar yine sizlere kalmış olup eğitim sürecini Avrupa-Türkiye arasında bir kararla tamamlamanız dileğiyle başarılar . TR deki fiyatlar ortalama bir fiyattır , farklı okullardan farklı fiyat teklifleri alınabilir . Bu konuda sizlere birlikte hareket edip güçlü olmanızı tavsiye ediyorum .Selam ve saygılarımla.